DĚVČÁTKO MOMO A UKRADENÝ ČAS

  • Výtvarně pojatý site-specific
  • Premiéra: 8. srpna 2020
  • Vznik a celkovou realizaci radikálně ovlivnila epidemiologická situace kolem nákazy COVID-19 v první a druhé vlně.

Premiéra inscenace byla naplánována v rámci festivalu Quijotova šedesátka. Jedním z míst, kde se odehrávají představení festivalu, je amfiteátr pod středověkým hradem Lipnice. Právě tato skutečnost nás přivedla na myšlenku vytvořit inscenaci jako výrazně výtvarně pojatý site-specific, neboť bydlištěm děvčátka Momo je v Endeho knize rovněž stařičký amfiteátr.

Část premiéry inscenace se tedy odehrávala v exteriérech amfiteátru, část uvnitř krytého jeviště, v tzv. „Boudě“, v níž je vytvořeno malé sezónní divadlo a část uvnitř nafukovacího šapitó. Stan se stal díky svému výtvarnému pojetí zcela odlišným světem, kde se opravdu zastavil čas       a diváci vchodem do stanu vstoupili do naprosto „jiné“ (a to nejen divadelní) reality.

Naše site-specific inscenace Děvčátko Momo a ukradený čas využívá konkrétních reálií exteriéru i interiéru Lipnice nad Sázavou. Navíc snový svět celého příběhu ještě doplňují výrazné výtvarné kostýmy                          a scénografie.

Jelikož nám bylo vlivem druhé vlny koronaviru znemožněno reprízovat tuto inscenaci, rozhodli jsme se ji alespoň částečně zachytit kamerou – útočištěm pro realizaci digitální verze představení se nám staly specifické prostory Divadelního domku v Lipnici nad Sázavou.

Inscenace vznikla ve spolupráci s některými dnes již dospělými absolventy dramatického kroužku. V inscenaci dále účinkovalo i několik dětských herců – členů Malé Klauniky a především herci s mentálním handicapem, kterým byli oporou a vodítkem herečtí asistenti z řad stálých členů Divadla Klauniky.

Režie: Kamil Mazdas

Scénografie, kostýmy: Zuzana Mazáčová, Tereza Dostálová

OBSAZENÍ:

Vypravěč: Monika Mušková-Rajská

Děvčátko Momo: Eliška Mazáčová

Gigi Průvodce a Metař Beppo: Jakub Štrba

Šedí muži: Marcela Valérie Serrenni von Haugwitz, Libuše Sladká Kvašná, Jana Žáčková, Kateřina Prokešová, Jan Dubenský, Marek Šnédar, Zuzana Šprtelová, Tomáš Halm

Bibi: Líběnka Svatá

Želva: Matouš Mazáč a Tereza Dostálová

Mistr Hóra: Zuzana Anna Rút

Inscenace Děvčátko Momo a ukradený čas vznikla roku 2020 za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.